District 33Y was part of District 23, New England, until 1923. In 1923, District 33 was formed and included Massachusetts, Hew Hampshire and Vermont. In 1939, western Massachusetts because sub-District 33C, and then in 1949, District 33Y was formed. (Deceased in italics) 

Past District Governors were called International Counsellors until 1964-1965.

1970 - 1971 Fred Hoarle - Sixteen Acres
1971 - 1972 Robert Sjodahl - Easthampton
1972 - 1973 Charles DeAngelus - Hinsdale
1973 - 1974 Thomas Casio - Agawam
1974 - 1975 Michael Segala - Cummington
1975 - 1976 Warren Roberts - Agawam
1976 - 1977 John Ingalls - Sixteen Acres
1977 - 1978 John Green - Huntington
1978 - 1979 Eddis Kronick - Southwick
1979 - 1980 Ken Phillips - Southwick
1980 - 1981 Gerald Jubinville - Shelburne Falls
1981 - 1982 Donald Cornwell, Sr. - Hinsdale
1982 - 1983 Robert Duguay - Adams
1983 - 1984 John Cande - Dalton
1984 - 1985 Paul Tatro - Agawam
1985 - 1986 Mark Green, Sr. - Hinsdale
1986 - 1987 William White - Belchertown
1987 - 1988 Chris Pereglou, Sr. - Lee
1988 - 1989 Richard Leary - Sixteen Acres - 
1989 - 1990 Donald Rivest - Easthampton
1990 - 1991 Robert Finck - Shelburne Falls
1991 - 1992 Roland Miller - Huntington
1992 - 1993 Frederick Converse - Hinsdale
1993 - 1994 Donald G. Clark - Pelham
1994 - 1995 Fred W. Harkins - West Springfield
1995 - 1996 Paul Snow - Lanesboro
1996 - 1997 George Tower - Pittsfield
1997 - 1998 Harold Martin - East Longmeadow
1998 - 1999 Arthur Thomas - Hamden
1999 - 2000 Thomas Kowal - Easthampton
2000 - 2001 William Rathbun - Deerfield
2001 - 2002 Pamela T. Hodgkins - Deerfield
2002 - 2003 Jean W. Martin - Deerfield
2003 - 2004 James A. Gracia - Easthampton
2004 - 2005 Gregor Prentice - Cummington
2005 - 2006 David Gervais - West Springfield
2006 - 2007 Jean W. Martin - Greenfield
2007 - 2008 Dennis Fountain - Ludlow
2008 - 2009 Don Adams - Pittsfield
2009 - 2010 Roger Jones - Agawam
2010 - 2011 Kenneth Larkin - Southwick
2011 - 2012 Beverly Prentice - Cummington
2012 - 2013 Robert "Buffalo Bob" Richards - Huntington
2013 - 2014 Todd Cromack - Greenfield
2014 July - Sep Tom Sullivan - Belchertown
Sep 2014 - 2015 Roger Jones - Agawam
2015 - 2016 Mary Brittain - Lee
2016 - 2017 Linda Carr - Southwick

2017 - 2018 Sharyn Wentworth

2018 - 2019 Stephan Karch

 

1922 - 1923 George T.Hewlett - Bridgewater, CT

1923 - 1924 Raymond T. King - Springfield

1924 - 1925 Dr. C. W.Bruninghaus - Worcester

1925 - 1926 William T.Nesbitt - Pittsfield

1926 - 1927 Walter H.Hill - Lynn

1927 - 1928 Allan M.Wilson - Manchester, NH

1928 - 1929 KennethDamron - Boston

1929 - 1930 Lewis W. Crane - Fall River

1930 - 1931 Robert W. Boys - Holyoke

1931 - 1932 Henry G.Youngberg - Taunton

1932 - 1933 Harold A. Crane - Manchester, NH

1933 - 1934 Paul S. Clark - Boston

1934 - 1935 Rev. Harold T. Joslyn - Salem

1935 - 1936 Leland Balch - Lowell

1936 - 1937 Alfred Hall - Edgartown

1937 - 1938 Dr. F.Clayton Walker - Somerville

1938 - 1939 Holger C. Peterson - Burlington, VT

1939 - 1940 Warren K. Hanscomb - Worcester

1940 - 1941 Benjamin R.Center - Greenfield

1941 - 1942 Laurence A. Bossidy - Pittsfield

1942 - 1943 Williams K. Bomely - Greenfield

1943 - 1944 George H.Finnegan - Webster

1944 - 1945 Nelson A. Foote, Jr. - Pittsfield

1945 - 1946 David Bartlett - Greenfield

1946 - 1947 Thomas O. Armstrong - Springfield

1947 - 1948 Sherwood W. Cronk - East Longmeadow

1948 - 1949 William Koziowski - Webster

1949 - 1950 Sherwood W. Cronk - East Longmeadow

1950 - 1951 William Cahill - Sprinfield

1951 - 1952 Carl Colwell - Indian Orchard

1952 - 1953 Aubrey Reid - Greenfield

1953 - 1954 Robert Scott - Sixteen Acres

1954 - 1955 Albert Priest - West Springfield

1955 - 1956 Sandford Nooney - East Longmeadow

1956 - 1957 Charles Burns - Easthampton

1957 - 1958 Ronald Johnson - Agawam

1958 - 1959 Warren Sears - Pittsfield

1959 - 1960 Clifford Zundel - Longmeadow

1960 - 1961 William Klein - West Springfield

1961 - 1962 M. Joseph Glancy - Indian Orchard

1962 - 1963 J. Stanley Cronk - Granby

1963 - 1964 Richard Menzel, Jr. - Sprinfield

1964 - 1965 Arthur Kinney - Cheshire

1965 - 1966 Gerd Scheider - Longmeadow

1966 - 1967 Ovide Cadran - East Springfield

1967 - 1968 George Moos - South Hadley

1968 - 1969 John Moriarty - East Longmeadow

1969 - 1970 Charles St. John - Cheshire